POČÍTAČOVÝ KROUŽEK

VEDOUCÍ MGR. RADOMÍR RAIS

Technický kroužek probíhá každé pondělí v učebně informatiky na prvním stupni ZŠ Štěpánov. Přístupný je dětem ze druhých až pátých ročníků. Navštěvuje ho kolem dvaceti žáků. Těm je k dispozici plně vybavená učebna s dvaadvaceti počítači, dataprojektorem, scannerem a tiskárnou.

Cílem tohoto kroužku je seznámení dětí s využíváním informačních technologií v běžném životě, při práci i k zábavě. Pochopit počítač jako pracovní pomůcku a nikoliv pouze coby drahou hračku, kterou mají kamarádi. Naučí se ho používat pro přístup k neomezenému množství informací (orientaci v nich a selekci podstatného), potřebných k jejich budoucímu studiu i k usnadnění každodenního života (příprava referátů aj.). Každá hodina je také neodmyslitelně spojena s hraním počítačových her, které pomáhají rozvíjet některé kognitivní funkce myšlení, logickou úvahu či postřeh a rychlost reakce.

Žáci si průběžně osvojují základní pojmy z počítačové terminologie (z oblasti hardwaru a softwaru), zkouší pochopit základy fungování počítače, běžných uživatelských programů a sítě internet. Jsou schopni upravit své pracovní prostředí, měnit pozadí na monitoru, vytvářet složky a soubory, pracovat s nimi (kopírovat, odstraňovat, přesouvat). Dokáží odkládat momentálně nepoužívané programy, složky a soubory na lištu, opětovně je aktualizovat a navzájem se mezi nimi přepínat.

Tento školní rok se nám také podařilo zřídit malou expozici ze zastaralé techniky. V počítačové učebně na prvním stupni mohou žáci nahlédnout do oné kouzelné skříňky PC, která mění svět. Popsané komponenty i periferie, vstupy i výstupy počítače osvětlují názorně dětem při výkladu jeho chod i možnosti využití.

Průběžně se žáci učí pracovat v programech:

Word, či Open office writer

Pořízení, kopírování, úprava, formátování textů; vkládání ozdobných nápisů, obrázků (vektorových i rastrových); změna barvy, velikosti, stylů, podtržení, zvýraznění písma; zhotovení jednoduché i do ní vnořené tabulky. Toho prakticky využili při přípravě pozvánek, informačních letáčků, referátů aj.

Malování

Základní tvorba vektorové grafiky, ale i domalování vlastních nápadů do pořízené fotografie, její uložení a tisk, vyzkoušeli si práci s digitálním fotoaparátem.

Excel

Tento tabulkový editor poznávají přes výrobu jednoduchých doplňovaček, křížovek. Zkoušejí si tabulku ohraničit, rozvrhnout a poznat odlišnosti výroby tabulek v Excelu a Wordu.

Internet Explorer

Chápou pojem portál, umí se připojit na internet, znají různé portály (seznam, centrum, atlas , altavista, volny, tiscali, vyhledávač google, aj.)
- založili si vlastní mailovou schránku, jsou schopni ji otevřít a udržovat; napsat, poslat, vyzvednout mail; posílat elektronické pohlednice (obyčejné, pohyblivé i se zvukem)
- používat vyhledavače (zadat konkrétní webovou adresu, vyhledat webové stránky pomocí klíčových slov a hesel, získané informace převést do programu Word, dále je upravit a zpracovat, dle vlastní potřeby)
- připojit se on-line na vysílání rozhlasových médií
- navštívili řadu dětských webových stránek, stránek televizí ct, nova, prima; sledovali planetu Zemi ze satelitu (našli i své domy a auta)
- někteří žáci s mobilními telefony se naučili využívat služby t-zone, posílat sms zdarma přes internet, stahovat hry, melodie, tapety aj.

O kroužek je velký zájem, též zřejmě podmíněný technickým vybavení, které není v každé rodině dostupné a samozřejmě bezplatným připojením na internet. Od nového školního roku se těším na případné nové zájemce z nižších ročníků, kteří mohou zaujmout místo po současných páťácích.

Mgr. Radomír Rais

R. Rais