VÝBĚROVÁ LOGOPEDIE

VEDOUCÍ MGR. VĚRA ZMELTYOVÁ
TŘÍDA 1. A - ÚTERÝ, ČTVRTEK OD 11:45 DO 13:15

Náprava vad výslovnosti je nejvhodnější a také nejdůležitější v předškolním věku, neboť dítě by mělo nastoupit do 1. třídy bez větších problémů. Praxe však ukazuje, že na počátku školní docházky mají někteří žáci vadnou výslovnost jedné i více hlásek. Většinou jsou to hlásky S, Z, C, Š, Ž, Č a hlásky R, Ř. Porucha výslovnosti může být provázena poruchou učení a promítnout se i do pravopisu. Jakékoliv nápravě vad výslovnosti by měla předcházet logopedická diagnostika, která nadále umožňuje zvolit vhodné metody nápravy se zřetelem na individualitu dítěte.

Je důležité rozlišit, jakým způsobem dítě tyto hlásky tvoří. Pokud dítě vytváří některou hlásku deformovaně ( např. hrčivé zadní R, sykavky s jazykem mezi zuby, atd.) je nutné speciální cvičení pod vedením logopeda co nejdříve. Spontánně špatně vyslovované a tím fixované hlásky se napravují daleko hůře než když se začne včas s logopedickou péčí bez špatných návyků.

V letošním školním roce 2009/10 probíhá na naší škole v úterý a ve čtvrtek po vyučování pro vybrané žáky 1. a 2. tříd individuální logopedická péče.

Mgr. Věra Zmeltyová

Radka Nováková