EXKURZE OSVĚTIM

30. 9. 2019

Každé tři roky pořádá naše škola v rámci hodin dějepisu zájezd do Osvětimi. Nejlepším způsobem učení je poznat vše na „vlastní kůži“, proto je tato exkurze pro žáky velmi přínosná. Tradičně oslovujeme žáky starších ročníků, kteří již tuto problematiku znají, volná místa pak doplňujeme zájemci z řad mladších. Letos nám sice nevyšlo úplně počasí, přesto si žáci odnesli mnoho dojmů, které si pak následně sdělovali v probíhajících debatách v rámci hodin. Tady jsou některé z nich.

Mgr. Adriana Hejníčková

„Návštěva Osvětimi byla velice přínosná. Určitě nelituji, že jsem tam jela. Velice mě to uhodilo. Když jsem viděla ta domy a vystavené věci, tak jsem se doopravdy dokázala zamyslet nad vším, co se na tomto světě vlastně dělo. Přijde mi neskutečné, kolik lidí na tom místě zemřelo. Člověk si neuvědomí, jak moc krutí dokáží lidé být. Osvětim je prostě místo, které by měl vidět každý.“

Adéla Bortlová, 9.A

„Pro mě to byl jeden z nejsmutnějších zážitků. Stát tam a představovat si, že na místě, kde jsem přesně stála, se zabíjelo a lidé trpěli. Bylo to hrozné.“

Adéla Bitalová, 9.A

„Bylo to velice zajímavé a docela děsivé si uvědomit, že člověk stojí na místě, kde umřelo tolik lidí. Člověk na místě samotném si uvědomí, jaké to bylo. A už to není jen obrázek z učebnice, ale pravá věc.“

Štěpán Mathon, 9.A

„Moje dojmy byly moc smutné. Když jsem přijela domů, tak se mi udělalo špatně, protože až tehdy jsem si pořádně uvědomila, po čem jsem šlapala, kde jsem byla a co se tam stalo.“

Jolana Husáriková, 9.A

„Šokovalo mě, že spotřebovávaly vlasy z lidí a že z té látky pak šili oblečení. A taky to, jak si uvěznění lidé mysleli, že se jdou sprchovat, a oni jim místo vody pustili plyn, který je do patnácti minut usmrtil.“

Adéla Niklová, 9.A

„Necítila jsem se tam dobře, jako kdybych cítila, kolik lidí tam zemřelo a trpělo. I přes to jsem ráda, že jsem tam jela a mohla více pochopit, jaké to tam bylo. Nechápu, proč byli Židé a další lidé, co tam byli odvedeni, tak nenáviděni a drasticky zabíjeni. A proč byli stále tak důvěřiví a sami si tam kupovali jízdenky na vlak pod falešnou záminkou nového domova.“

Adéla Vyhnánková, 9.A

Nováková P.