ZELENÝ OSTROV

AREÁL SKILAND - OSTRUŽNÁ, 23. - 27. 4. 2019

V úterý 23. 4. 2019 jsme vláčkem zdárně dojeli do Ostružné do hotelu Skiland. Cestou do Petříkova jsme vyzkoušeli svůj postřeh a paměť při stezce "Co do přírody nepatří", vyzkoušeli jsme si v týmech koordinaci při přemisťování se svázanými nohami, stavěli mohyly, poznávali jarní květenu, užili si na zbytcích sněhu, trénovali míření sněhovými koulemi na strom. Po večeři jsme vymodelovali vlastní zelené ostrovy, přiučili se dobrému chování s chůvou McPhee a spokojeně usnuli.

Následující den nás přivítal chladnějším počasím a větrem naštěstí bez deště. Dopoledne jsme se dozvěděli zajímavosti o sopkách a na vlastní oči zažili sopečný výbuch, navštívili místní super hypermarket "U bubáka", vyzkoušeli zdejší dětské hřiště. Po dobrém obědě jsme zkoumali pavoukovce a hráli "Pavoučí soutěž", v lese vytvořili pavouky z přírodnin a zahráli si diskgolf. Příjemnou procházkou kolem větrných elektráren jsme došli na svačinu. Následovala exkurze v rodinném minipivovaru "Cestář" v Ostružné s ochutnávkou chmele. Při večerním programu kmeny vytvářely "Deníky ostrova". Na dobrou noc jsme dokoukali Chůvu McPhee.

Ve čtvrtek nás čekal celodenní výlet. Jako každé ráno jsme si dali rozcvičku, vydatnou snídani a utíkali na vlak směrem Branná. Čekal nás slunečný a poučný výstup naučnou stezkou na skalní útvar "Pasák". Po cestě děti získávaly body do celotýdenní týmové hry – utvářely si týmové dovednosti, soutěžily ve stavbě nouzových přístřešků. Prohlubovaly vzájemné vztahy při hře „pavučina“. Někteří odvážlivci podnikli výpravu k pěchotnímu srubu z předválečného období, který byl součástí pohraničního opevnění. Před večeří si děti zařádily na hřišti. Po dobré večeři následovalo večerní zaměstnání a večerníček.

Den poté a ranní rozcvičce jsme se vláčkem přemístili do Branné, abychom navštívili místní ekofarmu Skřivánek, kde jsme se dozvěděli zajímavé věci o chovu dobytka a měli možnost si pohladit telátka, králíky, prasata, kuřata… Neopomenuli jsme v Branné ochutnat zdejší vyhlášené trubičky. Naučná stezka "Pod ptačí planinou" zpestřená soutěžemi nás dovedla na zastávku vlaku zpět do Ostružné. Knedlíky plněné uzeným masem nás posílily na bungee jumping trampolíny, vybíjenou, hry na dětském hřišti, hod kládou, bowling i stezku odvahy.

V sobotu nás čekal den odjezdu. S vydatnou snídaní v břiše jsme si sbalili věci a přestěhovali si kufry do společenské místnosti. Pro chladnější počasí jsme si nejprve dokončili ostrovní deníky a zhlédli fotografie z minulých dní. Dobře jsme se pobavili. Před obědem proběhlo vyhlášení pořadí kmenů v celkovém hodnocení. „Duch hor“ sídlící v rozeklaném stromu si následně jednotlivé kmeny zval a po slyšení jejich slibu ochrany a přátelství k přírodě je odměnil za celopobytovou snahu při plnění úkolů. Cesta zpět vlakem uběhla rychle a děti se těšily na vyprávění zážitků i předání dárečků rodičům.

Mgr. Radomír Rais

R. Rais