ZIMNÍ POBYT V SUCHÉ RUDNÉ

HOTEL PARAMON SUCHÁ RUDNÁ, SKIAREÁL ANDĚLSKÁ HORA, 21. a 25. ledna 2019

Tradiční pobyt dětí I. stupně ZŠ Štěpánov spojený s výukou lyžování a radovánkami na sněhu v Suché Rudné v hotelu Paramon proběhl letos v týdnu od 21. do 25. 1. 2019. Zúčastnilo se ho 36 dětí. Jedná se výběrovou akci pro zájemce o lyžování z dětí mladšího školního věku.
     V pondělí po příjezdu jsme se ubytovali, naobědvali, rozdělili do družstev a vyrazili do pár kilometrů vzdáleného střediska na Andělské hoře. Štěstí na počasí nám přálo a sjezdovky zalité sluncem lákaly ke zdolání. Ne každý rok se nám poštěstí a jsou otevřené všechny sjezdové tratě i vleky. Letos tomu tak bylo, a proto jsme mohli jezdit i delší a zajímavější sjezdy, než pouze po hlavní trati. Sněhové podmínky se zdály ideální – prachový sníh, dobře upravený svah, slunko, zasněžená krajina s nádhernými výhledy do údolí. Večerní program zahrnoval nejrůznější poučení, pravidla chování na sjezdovce i seznamovací hry, které nám pomohly „prolomit ledy“.
     Úterní celodenní lyžování se zdálo jako z pohádky. Ideální podmínky dovolily i asi pěti začínajícím a na lyžích prvně stojícím dětem se rychle rozjezdit, pochopit principy přenášení váhy v oblouku a pohybu na lyžích a nechat se vyvézt i na kotvě na Andělskou horu. Radost všech nebrala konce.
     Následující den jsme se probudili do pořádné mlhy a -13°C. Dopolední lyžování za téměř arktického mrazu, hučení sněžných děl a mlhy jako z Rákosníčka nás bavilo a s ohřívacími pauzami ve srubu pod svahem jsme si i pěkně zalyžovali. Odpoledne lyžaře čekaly hry na sněhu a odpočinková procházka. Vyhrabávali jsme brlohy ve sněhových návějích, skákali ze slaměných kol do hlubokého sněhu, sáňkovali, honili se i koulovali a zasypávali sněhem, dokud jsme nebyli celí promrzlí. Večer nás už čekalo jenom promítání pohádky a střídavé lenošení ve vířivce, která pomáhala zregenerovat unavené svaly.
     Čtvrteční den obdobně krutého počasí jsme věnovali přípravě na odpolední slalom a večer se pobavili u scének, tanců, písní, vtipů, divadla a zábavy, kterou si děti v osobních volnech připravily. Nechybělo ani vyhlášení vítězů slalomu s medailemi a nejpořádnější pokoje se také dočkaly ocenění.
     Poslední den si necháváme vyčleněný pro balení a odjezd. Lyžařský pobyt letos překonal naše očekávání kvalitou podmínek a nádhernou zimou, kterou jsme si dosyta užili. Těšíme se opět příští leden vzhůru do hor.

Mgr. Radomír Rais

Rais R.