STARÉ POVĚSTI ČESKÉ

TĚLOCVIČNA ŠKOLY, 25. 9. 2017

Letos již poněkolikáté přijela se svým interaktivním představením skupina historického šermu Pernštejni, předvedli produkci pro žáky 4. – 7. tříd. Neboť se blíží oslavy 100 let novodobého českého státu, zvolili téma starých pověstí českých. Nechali se inspirovat knihou Aloise Jiráska Staré pověsti české. Ve svém vystoupení využili svého rytířského umění, maňásků v životní velikosti zastávající role vedlejších postav i žáky ZŠ Štěpánov, kteří ztvárnili tzv. kompars (tento druh vtáhnutí do děje je tradičně u žáků velmi oblíbený).
     Žáci měli možnost zhlédnout široké veřejnosti známé pověsti jako je „O Čechovi“, „O Libuši“ i „O Křesomyslu a Horymírovi“. Dále se žáci poučili o těžbě drahých kovů v bájných dějinách západních Slovanů, taktéž o činnosti centra vědění tehdejší společnosti zvané Budeč. Pernštejni dále připomněli vznik města Prahy, Krokovy dcery i Libušina manžela a pozdějšího knížete Přemysla Oráče, po němž je pojmenován starý český rod, který vládl až do počátku 14. století a z něhož vzešel i patron české země svatý Václav.
     Celé představení bylo poučné, ale velice vtipnou formou. Herci například poukazovali na aktuálnost témat tím, že dvě knížata spolu vedla spor hlasy, respektive intonací typickou pro některé dnešní politiky.
     Děti se s šermíři rozloučili bouřlivým aplausem a já jsem byla vděčná, že vědění zprostředkované hravě a laskavě nebolí.

Mgr. Adriana Hejníčková

R. Rais