OSLAVY LESA NA FLOŘE 2017
ANEB ULOV SI SVŮJ PRÁZDNÝ STÁNEK

VÝSTAVIŠTĚ FLORA OLOMOUC, 22. 9. 2017

Je chladné zářijové ráno. Podzim již usilovně klepe na naše dveře. A my, třída 4. A, namísto toho, abychom usedli do vyhřátých školních lavic, stojíme na zastávce a nedočkavě vyhlížíme příjezd autobusu, který nás odveze na olomouckou tržnici.
     Je tu. Cestou po Štěpánově přes Březce ještě sesbíráme těch několik posledních žáků a první cíl, tedy odjet v plném počtu a ve správném autobusu, je splněn.
     Na stanovené místo (Rudolfovu alej ve Smetanových sadech) dorazíme s patnácti minutovým předstihem jako vůbec první ze všech škol. Zatímco se dolaďují poslední úpravy, my se seznamujeme s okolím a dle instrukcí se rozdělujeme do dvou týmů v čele s paní učitelkou a paní asistentkou a třídními posilami z Poštolek. Naším úkolem je za dopoledne získat co nejvíce nových znalostí z oblasti myslivosti, prodat ty, které již máme a získat co nejvíce krásných razítek.
     S přibývajícími skupinami se však poklidná vědomostní procházka mění na hru „Ulov si svůj prázdný stánek.“ Tedy dříve, než nám ho zabere někdo další…

V pátek 22. září 2017 se naši žáci ze 4. A zúčastnili Oslav lesa na Floře 2017. Záměrem akce byla environmentální a lesnická osvěta. Dále zábavnou formou poskytla informace o způsobu péče o lesní ekosystémy a prezentovala význam lesa pro krajinu a život člověka v ní. Na více jak dvaceti stanovištích tak byly nejen dětem, ale i dospělým předloženy zábavné úkoly, činnosti a informace, které v nich měly probudit zájem a úctu k přírodě a životnímu prostředí.
     Na ty nejpilnější pak po krátké přednášce za přítomnosti loveckých psů čekala zasloužená odměna v podobě řady cen, byť bylo jejich předání podmíněno malým hudebním vystoupením tříd a pedagogického doprovodu.
     Nicméně i ten jsme přes drobný zmatek a neznalost textu nakonec zvládli, a odnesli si tak plnou igelitovou tašku dárků spolu s krásnou dřevěnou budkou pro ptáčky.
     Zdravě posilnění, s krátkou přestávkou na prosluněném Dolním náměstí, jsme vyrazili směrem k domovu. Nebýt neohlášené výluky autobusu, jednalo by se doslova o perfektní výlet.
     Tak snad příště!

Fotografie z akce naleznete i ZDE.

Karolína Vacková

R. Rais