VYNÁŠENÍ MORENY

21. 3. 2018

Ve středu 21. března 2018, v den pro začínající jaro tak typický, uspořádala ZŠ Štěpánov „Vynášení Moreny“, bohyně smrti, aby konečně skončila vláda zimy, která o sobě dává stále vědět.
Ano, správně, máme se o své zoubky starat.
Všichni žáci se společně se svými učiteli sešli na školním dvoře. Školní skupina Štěp přivítala všechny přítomné motivující písničkou od Zdeňka Svěráka „Jaro dělá pokusy“. Nato krojované žačky 7. A třídy vzaly Morenu a stanuly s ní v čele průvodu, který za zpěvu „říkání“ došel až za kostel, na most přes říčku Oskavu.
Tam byla Morena před zraky všech dětí zapálena a vhozena hořící do vody, aby odplavala z naší vsi pryč. Žáci nenechali nic náhodě a ještě jí raději zahnali tím, že se do ní strefovali kameny, které cestou nasbírali.
Předtím než průvod vyrazil zpět do školy, nastříhali jsme větvičky plné pupenů – tzv. líto, abychom s pomocí jejich kouzla přinesli jaro do vsi.
Akce se v rámci vyučování konala poprvé. A bylo to dobře, neboť někteří žáci toto poutavé představení ještě neviděli, a byli nadšeni. Zároveň se mohli žáci mezi sebou i mezi ročníky stmelit pro společný záměr: zažehnat zimu a přivítat jaro. Děkuji všem zúčastněným za zodpovědný přístup k tradici.

Mgr. Adriana Hejníčková

Tuto stránku pro Vás připravila