ZIMNÍ POBYT V SUCHÉ RUDNÉ

HOTEL PARAMON SUCHÁ RUDNÁ, SKIAREÁL ANDĚLSKÁ HORA, 15. a 19. ledna 2018

Postávající hloučky dětí s rodiči a nemalým množstvím zavazadel poblíž školní budovy vždy značí nějakou neobvyklou avšak příjemnou událost.
     V pondělí 15. ledna 2018 bylo tento úkaz možno pozorovat opět. Začínal zimní pobyt dětí prvního stupně v Suché Rudné a zároveň odjížděli i sedmáci na lyžařský kurz na Dolní Moravu. Ne příliš dobré sněhové podmínky nás nechávaly jemně napnuté, zda si pobyt v zimní přírodě spojený s lyžováním užijeme podle našich představ.
     Po příjezdu na hotel Paramon a vynošení zavazadel, techniky, lyží i jiných potřeb se děti začaly ubytovávat ve svých pokojích v druhém patře hotelu. Do oběda zbývalo vybalit věci z tašek a kufrů do skříní, rozdělit si postele a na dveře pokoje vybarvit a popsat lyžaře, kteří v něm bydlí.
     Pravidelný denní režim počítal od rána s budíčkem, hygienou, snídaní, dopolední činností, obědem, osobním volnem, odpoledním zaměstnáním, večeří, opětovným osobním volnem a večerní zábavou. Proto jsme se již od dvou hodin odpoledne těsnali do autobusu, který nás vozil na Andělskou horu, kde jsme se rozdělili do skupin a podle svých dovedností vyrazili do lyžařské školky, či přímo na svah. První den nebyly sněhové podmínky nejlepší, zvláště odpoledne, když se na svahu již objevovali vyfoukané ledové plotny. Nicméně čerstvé síly a nadšení, pro mnohé až z po roce opakující se činnosti, vše překryly. Večerní nezbytné poučení o bezpečnosti, denním režimu, provozních věcech hotelu a pravidlech lyžování ukončilo první den.
     V úterý jsme lyžovali pouze dopoledne, neboť sloupec klesající rtuti na teploměru navnadil správce areálu i intenzivnímu zasněžování bez veřejnosti. Proto jsme vyrazili na procházku ke staré sjezdovce v Suché Rudné, kde jsme v čerstvě dopadajícím pršanu povolili uzdu fantazii a ponořili se do dětských her a honiček. Dokážete si představit, v jakém stavu se vracely některé z dětí. Klidně by mohly soutěžit se sněhuláky o větší zásobu sněhu, kterou si přinesou na pokoj. Večer se střídaly ve sledování výchovné pohádky Kouzelná chůva Nanny McPfee a relaxaci v hotelové vířivce, která se po skotačení třiceti pěti dětí musela samozřejmě vypustit. Co jsme my dospělí oceňovali, byla skutečnost, že večerku ve 21.30 se dětem dařilo dodržovat již od prvního večera. S přibývající únavou jsme zvyklí, že páteční ráno je před budíčkem v 7.30 vzhůru málokdo a většina dospává ještě při cestě zpět do Štěpánova.
     Středeční a čtvrteční program nabytý celodenním lyžováním značně zlepšil dovednosti všech začátečníků a jistota jízdy po hraně lyže opanovala i první a druhé družstvo. Závěrečný slalom se jel ve skutku nepříznivých podmínkách. Vichřice a bodající vločky do tváře v horní části sjezdovky prověřily výstroj každého z nás. Proto se připravený slalom v dolní polovině jel na poprvé. Výsledky však stály za to a prvé medaile nalezly své majitele při večerním rozloučení s pobytem. To zpříjemnily i připravené scénky, taneční a pěvecká vystoupení dětí, která si připravily v osobním volnu během pobytu. My učitelé jsme se pobavili hlavně při scénce „Jak to vidí učitelé ve sborovně“ a „Jak se (ne)chovat na svah“ podle lyžařského desatera.
     Páteční poslední den už jen vyklízíme pokoje a marně hledáme majitele desítek ponožek, triček, rukavic, mikin a ostatních osobních předmětů povalujících se mezi mraky papírků od bonbonů, brambůrků, lahví od pití apod. Najednou nikomu nepatří, nikomu nechybí a co hůře, nikdo je nechce. Po snesení značně objemnějších zavazadel než při příjezdu do vestibulu hotelu odjíždíme kolem desáté hodiny ranní zpět do té naší vesničky milé střediskové. Cesta plyne příjemně a klidně, neboť nejedno hyperaktivní děťátko při pobytu neuklidnitelné přemůže spravedlivý spánek z dobře "odzlobeného" pobytu a usíná. ;-) Jsme rádi, že se nikomu nic nestalo a ve zdraví jsme se navrátili v pátek před polednem ke škole ve Štěpánově. Za starost o naše zdraví děkujeme Bc. Janě Grulichové a obětavému PhDr. Jiřímu Kopečnému. Těšíme se na příští rok v lednu.

Mgr. Radomír Rais

Zhlédněte prezentaci s vítězi slalomu.
Zhlédněte prezentaci s vyhlášením nejlépe uklizených pokojů.

Rais R.