Projekt Sluneční hodiny

25. 5. 2023

Žáci 9.B na konci školního roku vyráběli na školním pozemku sluneční hodiny. Z několika variant zvolili analematické sluneční hodiny, kde gnómónem může být sama osoba odečítající čas. Hodiny mají elipsový tvar, jsou orientovány vedlejší osou na sever a k jejich narýsování využili tzv. "kolíkovou metodu".

V první fázi bylo potřeba udělat si rešerši a nastudovat informace potřebné ke správnému propočítání návrhu hodin. K tomu využili žáci online zdroje v ČJ a AJ. Na internetu existuje několik předprogramovaných aplikací, ze kterých člověk získá tyto hodnoty. Během oné fáze museli žáci aplikovat znalosti nejen z matematiky, ale také fyziky a zeměpisu.

Poté se třída rozdělila do tří skupin. První skupina se zhostila práce na pozemku a narýsovala celé hodiny. Druhá skupina v počítačové učebně tvořila návod k použití hodin pro žáky celé školy tak, aby bylo srozumitelný již pro čtenáře v prvním ročníku. Tento návod na konci dne umístili pro všechny uživatele do bezprostřední blízkosti hodin. Třetí skupina si vzala na starost propagaci svých slunečních hodin. V programu Canva, za velmi zdařilého využití umělé inteligence (Chat.openAI), vytvořili leták, se kterým potom obešli všechny ročníky a s krátkým komentářem k jejich práci své spolužáky pozvali k vyzkoušení slunečních hodin.