Lyžařský výcvik 7. ročníku

12. 2. - 16. 2. 2024

Ve dnech 12. – 16. února zavítala do lyžařského střediska Dolní Morava další skupina žáků – tentokrát žáci ze 7.A a 7.B.  Ubytováni byli na oblíbené chalupě U Opičáka, kde jim zázemí dělali ochotní majitelé Krobotovi.

Přestože počasí vypadalo na jaro, všechny sjezdovky byly plně zasněžené a udržované, aby si lyžaři užili své chvíle na lyžích. Naše žákovská skupina byla rozdělena na tři družstva. Mistři brousili svou techniku s paní učitelkou Novotnou, pokročilé lyžaře vedl po většinu času pan učitel Navrátil a začátečníky dostala na starost paní učitelka Dekarová, která měla z počátku k sobě lyžařskou instruktorku Simču. Začátky na lyžích nejsou vůbec jednoduché, lyže kloužou, jedou, kam nemají, nohy si obtížně zvykají na stísněnost lyžáků. Nevzdat se a zkoušet dál je ale jednou z dovedností, kterou škola učí. A vytrvalost a píle růže přinesla a druhý den už všichni stáli na prudším svahu a zkoušeli co se první den naučili. Postupně všichni začátečníci zvládli jízdu na kotvě, pomě a lanovce včetně pojízdného pásu, dokázali sjet modré i červené sjezdovky. Lyžování si zpestřili jízdou ve fun parku, kde jsme společně se snowbordistkou Evou Samkovou Adamczykovou zkoušeli klopené zatáčky i skokánky. Lyžařský výcvik ale není pouze o lyžování. Ve středu odpoledne jsme si užili adrenalinovou jízdu na bobové dráze a někteří poprvé vyzkoušeli finskou saunu včetně zchlazení ve venkovním bazénku s teplotou zhruba 5°C.  Také večerní program byl zábavný, žáci si navzájem připravili pro sebe hry, měli diskotéku, ping-pongový turnaj a mnohé další.

Poslední dobou se médiích vyrojila spousta článků o zbytečnosti lyžařských kurzů a vyhazování peněz rodičů. Lyžování je jednou z tělesných dovedností podobně jako plavání nebo jízda na kole. Lyžařský kurz je jednou z možností, jak strávit kvalitní čas se svými kamarády, jak se naučit novým dovednostem, překonat překážky, jak si správně vybrat oblečení do zimy, nezapomenout nic potřebného, být připraven včas k odjezdu. A právě to jsou dovednosti, které jsou v životě velmi důležité. Buďme rádi, že zatím máme ve škole takové učitele, kteří na sebe vezmou tu velkou zodpovědnost a lyžařský kurz pro žáky připraví.